Przez weekend na Politechnice Lubelskiej trwały warsztaty, których efektem mają być założenia do projektu rewitalizacji osiedla im. Juliusza Słowackiego.
Zanim uczestnicy warsztatów zabrali się do pracy, ich koledzy z Lublina przeprowadzili na osiedlu badania. W ankiecie brało udział 150 wybranych losowo osób, byli pytani o ich mieszkania, jak oceniają osiedle, jego funkcjonalność, co im przeszkadza, czego brakuje. Dzięki temu uczestnicy warsztatów poznali opinie studentów, którzy mieszkają tu rok czy dwa lata, nie robią zakupów ani nie wychowują dzieci oraz osób, które pół życia ze swoimi rodzinami spędziły w mieszkaniach wymyślonych przez Hansena.
- Nie byliśmy zaskoczeni wynikami. Pojawił się problem braku parkingów, kościół na osiedlu dzieli mieszkańców na jego zwolenników i osoby, które uważają, że nie pasuje - wylicza dr inż. arch. Natalia Przesmycka z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PL, jedna z organizatorek warsztatów. - Jedna z grup pracowała właśnie nad zaproponowaniem takich zmian na osiedlu by kościół mniej antagonizował ludzi - dodaje.
Warsztaty były częścią badań naukowych prowadzonych przez doktorantkę Paulinę Filas-Zając, która prowadzi prace badawcze na temat Formy Otwartej. Efekty weekendowego spotkania w niedzielę były prezentowane na PL, ale organizatorzy przygotują wystawę projektów tak, by poznali je mieszkańcy osiedla im. Słowackiego i wszyscy zainteresowani.